HistoryLand – historia polski z klocków lego

Kościół Mariacki

Na wystawę HistoryLand wybraliśmy się całkiem spontanicznie w pewne niedzielne popołudnie. Nasza 1,5 roczna córka akurat sobie smacznie spała, więc mieliśmy z mężem idealne warunki na podziwianie ekspozycji. Ja uwielbiam wszelkie muzea, mąż – klocki lego. Czy jesteśmy zadowoleni z wystawy? Tak. Czy polecamy? Tak. Poniżej kilka naszych argumentów dlaczego warto zobaczyć wystawę:

1. Historia Polski została przedstawiona za pomocą 10 makiet zbudowanych z ponad miliona klocków.

Pola bitwy pod Grunwaldem

Makiety zdecydowanie robią wrażenie. Osada w Biskupinie, wojska pod Grunwaldem, katedra Wawelska, Sanktuarium na Jasnej Górze i wiele innych zabytków zostało przedstawionych z zadziwiającą precyzją. Makiety zbudowane są w skali 1:50! Zdecydowanie trochę ktoś się naskładał tych klocków, myślę jednak, że była to świetna zabawa 🙂 Mąż był jednak rozczarowany zbyt dużą ilością elementów makiet 😉 Liczył na to, że nawet drzewa zostaną zbudowane z klocków lego.

Osada w Biskupinie

Inne słynne miejsca, oprócz tych wymienionych powyżej,które możemy podziwiać na wystawie to: statki biorące udział w Bitwie Oliwskiej, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Westerplatte i przedstawiona tam heroiczna walka obrońców podczas II wojny światowej, wzgórza Monte Cassino, Stocznia Gdańska 🙂

2. Wystawa jest interaktywna.

Katedra Wawelska

Zwiedzając HistoryLand nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami – możemy także aktywnie uczestniczyć w przedstawianych tutaj wydarzeniach 🙂 Wkraczając na Pola pod Grunwaldem nie tylko oglądaliśmy realistycznie przedstawione wojska, ale mieliśmy także możliwość skorzystać ze znajdujących tam ekranów wskazujące na kluczowe i strategiczne miejsca bitwy. Chwilę później wkroczyliśmy do świata wirtualnej rzeczywistości zakładając google VR, które umożliwiły nam oglądanie Sanktuarium Jasnogórskiego z lotu ptaka :). Zaraz potem chwyciliśmy za ster i poczuliśmy się jak prawdziwy wilk morski. Największą atrakcją było jednak granie hejnału krakowskiego :).

Sanktuarium na Jasnej Górze

3. Audioprzewodniki

Bitwa Oliwska

Za dodatkowe 5 zł można wypożyczyć audioprzewodniki, które wg mnie ubogacają oglądaną wystawę. Pozwalają także dowiedzieć się kilku naprawdę interesujących historycznych ciekawostek 🙂

Cała wystawa wzbogacona jest o multimedialne pokazy.

Stocznia Gdańska

4. Pokój zabaw klockami lego oraz sklep obok

Po skończonej wystawie można skorzystać także z niewielkiego pokoju zabaw z klockami lego. Może nie ma tam dużego wyboru klocków oraz wielkich możliwości budowania, stanowi jednak miejsce, gdzie na chwilę możemy zapomnieć z naszymi dziećmi o całym świecie:)

Jeśli wystawa zaostrzy nasz apetyt na nowy zestaw Lego, to żaden problem, tuż obok jest sklep z klockami. Znajdziemy tak najróżniejsze zestawy, możemy wybrać, co tylko nam się wyśni 🙂

Podsumowując zdecydowanie warto wybrać się na wystawę, ponieważ jest ciekawa i zrobiona z wielką dbałością o detale. Dla dzieci może to być świetna alternatywa na lekcję historii, która pozwoli poznać dzieje Polski wszystkimi zmysłami :). Polecam jednak wybrać się tam dzieckiem w wieku szkolnym 🙂

Myślę, że warto także dodać, że obok jest wystawa figur stalowych przedstawiająca postacie z bajek wykonane ze stali. Można kupić łączony bilet na obie wystawy – my jednak z braku czasu już nie skorzystaliśmy.

Na stronie HistoryLand’u znalazłam także informację, że jest możliwość zorganizowania tam urodzin dla dziecka 🙂

A Ty byłaś już w HistoryLandzie? Jakie są Twoje wrażenia? Polecasz, czy jednak nie bardzo? Czekam na Wasze komentarze 🙂

Jeżeli wpis okazał się dla Ciebie pomocny, udostępnij proszę 🙂

DominikaR Autor

Kocham gotować od zawsze. Czas spędzony w kuchni daje mi chwilę wytchnienia, relaksu i satysfakcji. Najlepszą zabawą jest dla mnie testowanie nowych rozwiązań oraz niebanalne zestawianie dobrze znanych smaków. Dodatkowym plusem jest radość moich bliskich, których częstuje efektami mojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.