HistoryLand – historia polski z klocków lego

Kościół Mariacki

Na wystawę HistoryLand wybraliśmy się całkiem spontanicznie w pewne niedzielne popołudnie. Nasza 1,5 roczna córka akurat sobie smacznie spała, więc mieliśmy z mężem idealne warunki na podziwianie ekspozycji. Ja uwielbiam wszelkie muzea, mąż – klocki lego. Czy jesteśmy zadowoleni z wystawy? Tak. Czy polecamy? Tak. Poniżej kilka naszych argumentów dlaczego warto zobaczyć wystawę:

1. Historia Polski została przedstawiona za pomocą 10 makiet zbudowanych z ponad miliona klocków.

Pola bitwy pod Grunwaldem

Makiety zdecydowanie robią wrażenie. Osada w Biskupinie, wojska pod Grunwaldem, katedra Wawelska, Sanktuarium na Jasnej Górze i wiele innych zabytków zostało przedstawionych z zadziwiającą precyzją. Makiety zbudowane są w skali 1:50! Zdecydowanie trochę ktoś się naskładał tych klocków, myślę jednak, że była to świetna zabawa 🙂 Mąż był jednak rozczarowany zbyt dużą ilością elementów makiet 😉 Liczył na to, że nawet drzewa zostaną zbudowane z klocków lego.

Osada w Biskupinie

Inne słynne miejsca, oprócz tych wymienionych powyżej,które możemy podziwiać na wystawie to: statki biorące udział w Bitwie Oliwskiej, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Westerplatte i przedstawiona tam heroiczna walka obrońców podczas II wojny światowej, wzgórza Monte Cassino, Stocznia Gdańska 🙂

2. Wystawa jest interaktywna.

Katedra Wawelska

Zwiedzając HistoryLand nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami – możemy także aktywnie uczestniczyć w przedstawianych tutaj wydarzeniach 🙂 Wkraczając na Pola pod Grunwaldem nie tylko oglądaliśmy realistycznie przedstawione wojska, ale mieliśmy także możliwość skorzystać ze znajdujących tam ekranów wskazujące na kluczowe i strategiczne miejsca bitwy. Chwilę później wkroczyliśmy do świata wirtualnej rzeczywistości zakładając google VR, które umożliwiły nam oglądanie Sanktuarium Jasnogórskiego z lotu ptaka :). Zaraz potem chwyciliśmy za ster i poczuliśmy się jak prawdziwy wilk morski. Największą atrakcją było jednak granie hejnału krakowskiego :).

Sanktuarium na Jasnej Górze

3. Audioprzewodniki

Bitwa Oliwska

Za dodatkowe 5 zł można wypożyczyć audioprzewodniki, które wg mnie ubogacają oglądaną wystawę. Pozwalają także dowiedzieć się kilku naprawdę interesujących historycznych ciekawostek 🙂

Cała wystawa wzbogacona jest o multimedialne pokazy.

Stocznia Gdańska

4. Pokój zabaw klockami lego oraz sklep obok

Po skończonej wystawie można skorzystać także z niewielkiego pokoju zabaw z klockami lego. Może nie ma tam dużego wyboru klocków oraz wielkich możliwości budowania, stanowi jednak miejsce, gdzie na chwilę możemy zapomnieć z naszymi dziećmi o całym świecie:)

Jeśli wystawa zaostrzy nasz apetyt na nowy zestaw Lego, to żaden problem, tuż obok jest sklep z klockami. Znajdziemy tak najróżniejsze zestawy, możemy wybrać, co tylko nam się wyśni 🙂

Podsumowując zdecydowanie warto wybrać się na wystawę, ponieważ jest ciekawa i zrobiona z wielką dbałością o detale. Dla dzieci może to być świetna alternatywa na lekcję historii, która pozwoli poznać dzieje Polski wszystkimi zmysłami :). Polecam jednak wybrać się tam dzieckiem w wieku szkolnym 🙂

Myślę, że warto także dodać, że obok jest wystawa figur stalowych przedstawiająca postacie z bajek wykonane ze stali. Można kupić łączony bilet na obie wystawy – my jednak z braku czasu już nie skorzystaliśmy.

Na stronie HistoryLand’u znalazłam także informację, że jest możliwość zorganizowania tam urodzin dla dziecka 🙂

A Ty byłaś już w HistoryLandzie? Jakie są Twoje wrażenia? Polecasz, czy jednak nie bardzo? Czekam na Wasze komentarze 🙂

Jeżeli wpis okazał się dla Ciebie pomocny, udostępnij proszę 🙂

DominikaR Autor

Kocham gotować od zawsze. Czas spędzony w kuchni daje mi chwilę wytchnienia, relaksu i satysfakcji. Najlepszą zabawą jest dla mnie testowanie nowych rozwiązań oraz niebanalne zestawianie dobrze znanych smaków. Dodatkowym plusem jest radość moich bliskich, których częstuje efektami mojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *